Informacje

Zabezpiecz dom, mieszkanie przed wakacyjnym wyjazdem

O bezpieczeństwo swojego mienia warto dbać przez cały rok. W okresie wakacyjnym i urlopowym może dochodzić do większej liczby włamań i kradzieży. Zadbajmy więc o to, by po powrocie z wypoczynku nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie czy dom przed przestępcami. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Zapoznajcie się z naszymi poradami.

Najlepszym i sprawdzonym zabezpieczeniem jest życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem czy domem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy i poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy i zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe

Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu.
Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z  wyjazdu zamieszczajmy dopiero po powrocie.

Przed wyjazdem pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.  

Warto stosować:

 • Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, postaraj się o solidne ogrodzenie i dobrze oświetl obszar swojej posesji oraz pomyśl o założeniu automatycznego włącznika światła z tzw. symulatorem obecności.
 • Zainstaluj w mieszkaniu czy na terenie posesji profesjonalny system alarmowy i antywłamaniowy.
 • Zamontuj drzwi przeciwwłamaniowe.
 • Zamontuj atestowane zamki na drzwiach wejściowych, w oknach oraz drzwiach balkonowych.
 • W mieszkaniach położonych na parterze zamiast krat w oknach i drzwiach, które ułatwią dostanie się na wyższe piętra, zainstaluj rolety przeciwwłamaniowe.
 • Jeśli posiadasz odpowiednie warunki lokalowe kup psa obronnego, by strzegł mienia w czasie Twojej nieobecności.
 • Jeśli masz zamiar przechowywać w mieszkaniu dużą ilość gotówki lub posiadasz bardzo cenne przedmioty - kup i zamontuj na stałe szafę pancerną lub sejf. Zastanów się jednak, czy nie będzie bezpieczniej wynająć do takich celów skrytkę bankową.
 • Sfotografuj i posiadaj również opis przedmiotów wartościowych.
 • Zachowaj w tajemnicy i nie ujawniaj szczegółów zabezpieczenia swojego domu nikomu, poza osobami bliskimi. Chroń takie informacje przed dziećmi. Nie afiszuj się swoim bogactwem.

Interesuj się otoczeniem i dzwoń na Policję gdy:

 • Zauważysz nieznane Ci osoby, kręcące się bez celu w pobliżu miejsca Twojego zamieszkania. Dobrze zapamiętaj ich wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy.
 • Alarmuj odpowiednie służby gdy widzisz obce osoby lub samochód na posesji sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu.
 • Reaguj jeśli niespodziewanie odwiedza Cię obca osoba pod pozorem szukania adresu, kogoś z sąsiadów lub zdobycia innych informacji o okolicy.
Powrót na górę strony