Informacje

W Bełchatowie „świecą przykładem”

Komendant Powiatowy Policji w Bełchatowie insp. Grzegorz Czubakowski razem ze Starostą Bełchatowskim Dorotą Pędziwiatr rozdawali kamizelki i gadżety odblaskowe. Otrzymali je mieszkańcy, którzy w dzień targowy 10 października 2022 roku pojawiali się w obrębie przejścia dla pieszych przy bełchatowskim targowisku. Działania te wpisują się w akcję bełchatowskiej policji „Tej jesieni i zimy odblaski nosimy”, a także w ogólnopolską policyjną akcję „Świeć przykładem”.

Cel, jaki przyświecał tym działaniom to przypominanie i uświadamianie pieszym o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz o bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Najtrudniejsze miesiące roku pod względem warunków drogowych niestety ciągle jeszcze przed nami. Okres jesienno - zimowy powoduje, że na drogach może być niebezpiecznie. Wcześniej zapadajacy zmrok, niekorzystne warunki atmosferyczne, mgła, opady deszczu, śliska nawierzchnia sprawiają, że na drodze widoczność jest ograniczona. Dlatego noszenie odblasków powinno stać się nawykiem, aby być widocznym dla kierowców.

Inicjatorzy dzisiejszej akcji Komendant Powiatowy Policji w Bełchatowie insp. Grzegorz Czubakowski oraz Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr, promując bezpieczeństwo na drodze, rozdawali kamizelki, opaski i zawieszki odblaskowe. Otrzymali je mieszkańcy, którzy w poniedziałkowy ranek 10 października 2022 roku, pojawiali się obrębie przejścia dla pieszych, przy bełchatowskim targowisku. Działania te wpisują się w ogólnopolską policyjną akcję „Świeć przykładem” oraz działania bełchatowskich funkcjonariuszy „Tej jesieni i zimy odblaski nosimy”.
Komendant i Starosta Bełchatowski wręczając odblaski przypominali, że nawet niewielki element odblaskowy umieszczony na odzieży pieszego może uratować życie. Dzięki odblaskom jesteśmy widoczni dla kierującego z odległości, która daje kierowcy czas na właściwą reakcję, na zmniejszenie prędkości i bezpieczne wyminięcie pieszego. W czasie krótkiej rozmowy z mieszkańcami przypominali również, że piesi poruszający się poboczem powinni chodzić lewą stroną drogi, tak aby widzieć nadjeżdżające pojazdy.

Przypominamy, że  zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Jednakże dla własnego bezpieczeństwa element odblaskowy powinien stać się nieodzownym elementem naszego ubioru, kiedy wieczorem poruszamy się pod drogach. Pamiętajmy, że pieszy ubrany w ciemną odzież, bez elementów odblaskowych jest widoczny dla kierowcy z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast osoba nosząca „odblaski”, bądź odzież z elementami odblaskowymi staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Niestety wiele osób nie nosi odblasków, nie dba o swoje bezpieczeństwo i zapomina, że w konfrontacji z pojazdem niechroniony uczestnik ruchu drogowego zawsze stoi na straconej pozycji. PAMIĘTAJMY! Stosowanie elementów odblaskowych zwiększa szansę pieszego czy rowerzysty na uniknięcie potrącenia w czasie słabej widoczności. Bycie widocznym na drodze oznacza, że jest się bezpiecznym. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierowców. W codziennej służbie bełchatowscy policjanci przypominają mieszkańcom jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.


Apelujemy : Noś Odblaski – Świeć przykładem!

nadkom. Iona Kaszewska

 

 

  • akcja odblaskowa pod nazwa świeć przykładem. Na zdjęciu komendant powiatowy policji w Bełchatowie inspektor Grzegorz Czubakowski  razem ze Starostą Bełchatowskim Dorota Pędziwiatr rozdają elementy odblaskowe mieszkańcom. Obok widoczni umundurowani policjanci radiowóz, w tle osiedlowe blok
  • akcja odblaskowa pod nazwa świeć przykładem. Na zdjęciu komendant powiatowy policji w Bełchatowie inspektor Grzegorz Czubakowski  którego widać z tyłu. Na zdjęciu  Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr która dwójce dzieciom wręcza elementy odblaskowe. w tle osiedlowe bloki i sklepy oraz zaparkowane na parkingu auta.
Powrót na górę strony